Türk Denizciliğine Önemli Bir Katkı Daha

Derneğimizden Türk Denizciliğine Önemli Bir Katkı Daha

Istanbul day 1 016    Istanbul day 1 010    Istanbul day 1 006

Derneğimiz denizcilik sektörünün ve deniz emniyetinin gelişimine uluslararası boyutta katkı sağlamaya devam ediyor.

Istanbul day 1 011    Istanbul day 1 014    Istanbul day 1 007

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, İTÜ Denizcilik Fakültesi ve Derneğimizin girişimleriyle her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen IALA Risk Yönetimi Semineri bu yıl Türkiye’de gerçekleştiriliyor.

Açılışına Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli, IALA World Wide Academy Dekanı Jean Charles Leclair, İTÜ Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Volkan Aydoğdu, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç Dr. Selçuk Nas, Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Temur ve Deniz Trafik Operatörleri Derneğini temsilen IALA VTS Komitesi Başkanı Tuncay Çehreli’nin de katıldığı seminer 12 değişik ülkeden temsilcilerin katılımıyla İstanbul The Marmara Pera Otelde başladı.

Seminer, dar suyollarındaki deniz trafiğinin analizinde ve değerlendirilmesinde kullanılmak üzere geliştirilen PAWSA ve IWRAP modellerinin son versiyonları konusunda araştırmacılara teorik ve pratik eğitimlerinin verilmesini amaçlıyor. Simülasyon çalışmalarının da yer aldığı Seminer 19 bölüm olarak 5 günde verilecek ve 12 Eylül Cuma günü sona erecek.

İTÜ Denizcilik Fakültesi tarafından organize edilen seminere Denizcilik Federasyonu ve Derneğimiz teknik destek sağlıyor.

Seminer programında yer alan PAWSA eğitimi ise, IALA WWA-İTÜ Denizcilik Fakültesi ve Deniz Trafik Operatörleri Derneği uzmanları tarafından ortaklaşa verilecek. Hatırlanacağı üzere Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının koordine ettiği İzmit Körfezi Risk Değerlendirme Çalıştayı  11-12 Mart 2014 tarihlerinde Kocaeli Emex Otel’de yapılmış ve bu çalıştayda PAWSA modeli uygulanmıştı. İzmit’de yapılan çalışma IALA Yöneticilerinin de dikkatini çekti ve Türkiye’den PAWSA konusundaki tecrübelerini seminerde aktarmaları istendi. Bu kapsamda Kaptan Tuncay Çehreli ve Doç.Dr.Serdar Kum seminere eğitmen olarak katılacaklar.

Türkiye’nin uluslararası denizcilikte tanıtımına büyük katkı sağlayan organizasyon kapsamında katılımcılar için teknik, sosyal ve kültürel ziyaret programları da düzenlenmekte.

Seminer detaylarının yer aldığı broşüre aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

http://www.iala-aism.org/wwa/files/pdfs/iala_wwa_risk_seminar_istanbul_flyer_rev_4.pdf