TİS Son Toplantı Hakkında


Toplu İş Sözleşmesi tüm personelimizin merakla takip etmeye çalıştığı bir süreç. Bu sebeple DTO Dernek başkanımız ile gündeme dair bir görüşme gerçekleştirdik. Her ne kadar tüm soru işaretlerini ortadan kaldıramayacak olsa da son duruma dair bilgileri tüm dernek üyelerimiz ile paylaşmak isteriz. 

En son toplantı 23 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da bulunan TÜHİS binasında gerçekleştirildi. Toplantıya GM Sendika Temsilcisi, Sendika Temsilcisi, GM Yardımcısı ana katılımcı olarak yer alırken, gözlemci olarak DTO dernek başkanımız katılım sağlamıştır. İstanbul VTS görev yapmakta olan Ömer Bayram DOKUZ, toplantı için İstanbul’dan uçakla yola çıkmıştır ancak toplantı saatinin son anda 2saat öne çekilmesinden dolayı katılım sağlayamamıştır. Buna ek olarak TİS toplantısı ana katılımcılarından olan TÜHİS tarafından bir görevli de toplantıya katılmamıştır. Türk-İş Hükümet arasında anlaşma sağlanıp imza atılana kadar da TÜHİS tarafından toplantılara bir katılım yapılmayacağı beyan edilmiştir.

Bu toplantıda dahil olmak üzere genel olarak daha önceki TİS sözleşmesinde bulunan ve maddi konuları içermeyen ana başlıklar konuşulmuştur, maddi konuların detayı Türk-İş anlaşması sonrasına görüşülmek üzere ertelenmiştir. 

DTO Dernek Başkanımız görüşme esnasında iki kez söz almıştır. Burada bizler için öne çıkan, kazanım sağlayabileceğimiz noktalara değinmiştir.
1) Vardiya sistemimizin TİS sözleşmesinde yazılı hale getirilmesi. Bu sayede daha önce sıklıkla yaşanan “Vardiya düzenleri değişecek mi/değişmeyecek mi?” gibi ucu açık, belirsizliğe sebep olan bir unsur ortadan kalkmış olacak. Konuya ait talebimize olumsuz bir görüş bildirilmemekle birlikte hemen onaylanmamış olup Genel Müdüre sunulmak üzere GM Temsilcisi tarafından not alınmıştır.
2) Görevimiz gereği bizlerden talep edilen ehliyetlerimizin, sertifikalarımızın geçerliliğini korumak için yaptığımız harcamaların tarafımıza ödenmesi. Hali hazırda Gemi Adamı Olur Sağlık Raporunun harcamalarını geri alabilmekteyiz, sertifikalarımız için de aynısının geçerli olması adına bir talep beyan edilmiştir.  Konuya ait talebimize olumsuz bir görüş bildirilmemekle birlikte hemen onaylanmamış olup Genel Müdüre sunulmak üzere GM Temsilcisi tarafından not alınmıştır.

Görüşmenin en üzücü noktası ise TİS taslağında taleplerimizi içeren 104.maddenin 36.fıkrası ile başlayan bölümün silinmesi talebi olmuştur. GM Sendika temsilcisi tarafından, 104.maddenin 35.fıkrasına kadar olan kısmı daha sonra görüşülmek üzere ertelenmesi, 36.fıkrasından sonraki bölüm ise görüşmeye açık olmayacak şekilde silinmesini gündeme getirilmiştir. Konu hakkında sendikamızdan destek beklenmektedir.

Bir diğer önemli hususta İzmit, İzmir, Mersin GTH çalışanlarını ilgilendiren konu. Sendika temsilcisi tarafından görec tazminatlarının %100 olması dile getirilmiştir. GM Sendika Temsilcisi ise maddenin ilk oluşumu esnasında oranlar belirlenirken sendikanın bilgisi dahilinde olduğunu dile getirmiş ve bu değişiklik talebinin nedenini sormuştur.

Bilgilendirmemizin sonuna gelirken şunları belirtmek isteriz, DTO Derneği olarak görüşmelerdeki statümüz gözlemcidir. Ayrım olmaksızın hepimizin haklarını sonuna kadar savunmak için çaba gösterilmektedir ancak bu aşamada etkili olmanın zor olduğunu da unutmamak gerek. Bir sonraki toplantı için bir tarih belirlenmemiştir. Türk-iş Hükümet arasındaki anlaşma sonrası olacağı söylenmiştir. Bu süreçte bilgi paylaşmak, aktif görev almak isteyen üyelerimiz lütfen bölgenizdeki temsilcimiz ile iletişime geçiniz.