Somali’deki Korsanlığın Nedenleri

Somali'deki Korsanlığın Nedenleri

Son dönemde kaçırılan gemilerle, Somali açıklarındaki korsanlık faaliyetleri dünya gündeminin üst sıralarına yükseldi. Özellikle Eylül ayında, 33 adet tank taşıyan Ukrayna bandıralı Faina’nın ve geçtiğimiz günlerde 100 milyon dolarlık petrol taşıyan Suudi süper tankerinin kaçırılması dünya çapında yankı yarattı. Korsanlığın bu bölgede yoğunlaşmasının altında bölgenin konumu ve siyasal durum yatıyor.

TİCARİ TAŞIMACILIĞIN CAN DAMARI

İlk bakışta Somali kıyıları, korsanlık mesleği için dünyanın en karlı bölgesi olarak düşünülmeyebilir. Oysa Asya’dan Avrupa’ya giden gemiler, Somali ile Yemen arasındaki Aden Körfezi’nden geçmek zorunda. Ters yönde yol alan birçok geminin de, Kızıldeniz’den çıkmak için buradan geçmesi zorunlu. Dolayısıyla bu kıyılar, bölgede uluslararası ticari taşımacılığın can damarlarından biri. Bu bölgede korsanlığın yeniden görülmeye başlaması ise, Somali’nin 17 yıldır etkili bir merkezi hükümetten yoksun olmasına bağlanıyor.

KORSANLAR ESKİ BALIKÇI

Somali’de iş başındaki geçici hükümet, ülkenin geniş kıyı şeridinde otorite kuramayınca, kontrol savaşçı aşiretlere geçmiş durumda. Korsanların çoğunluğu, eski balıkçılardan oluşuyor. Saldırılarına, bu bölgedeki gemi trafiğinin işlerini baltaladığını savunarak başlamışlar. Ancak fidye karşılığı gemi kaçırmanın ne kadar karlı olduğunu gören iş adamları, aşiret reisleri ve bunların silahlı adamları, pazarı kısa sürede ele geçirmiş. Sonunda iyi eğitilmiş, tepeden tırnağa silahlı ve denizleri çok iyi tanıyan korsanlar çıkmış ortaya.

KULANILAN YÖNTEMLER

Hedeflerini genellikle bölgedeki gemilerin telsiz konuşmalarını dinleyerek seçiyorlar.           Gemiyi ele geçirmek için kullandıkları yöntemler ise çeşitli.Bunlardan biri telsizden yardım anonsu geçerek kurbanlarını kendilerine çekmek. Gemi yaklaştığında, kalaşnikof ve roketatarlarla saldırıya geçiyorlar.Diğer bir yöntem ise bota atlayarak bir gemiye yaklaşmak ve denizde susuz kaldıklarını ya da tıbbi yardıma ihtiyaç duyduklarını söylemek. Ve güverteye alındıklarında da tabancalarını çıkarıp gemiyi ele geçirmek.

Türkiye'nin en iyi cialis resmi satış sitesi.
Golden lovita resmi satış sitesi.
Vega 100 yetkili satış noktası.