Dumlupınar Şehitlerimizi Saygı ile Anıyoruz

Dumlupınar'ın adı, bugünkü Merkez Camii bitişiğinde olan bir pınarın suyunun soğuk olması nedeniyle, eskiden beri halk arasında "dondupınar" olarak söylenen sözün zamanla değişerek "dumlupınar" adını almasından kaynaklandığı söylenir.
Kurtuluş savaşının en büyük zaferine ev sahipliği yapan bu ilçe, sık sık düşman işgaline uğramış ve büyük yıkımlar yaşamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmasına temel olan ve sonucu tüm dünyada yankılar uyandıran bu büyük zafer dDumlupınar adını ölümsüzleştirmiş, dünya tarihine taşımıştır. 
30 ağustos 1922'de 61.tümen tarafından kurtarılan Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aynı gece konakladığı ve daha sonra karargah olarak kullandığı ev, anıt ev olarak restore ettirilmiştir. ayrıca dumlupınar'da şehit olan 137.000 askerimiz anısına 1992 yılında şehitlik yaptırılmış ve ilçe anıtlarla donatılmıştır.

Dumlupınar’ın Anadoludan başlayan bu yolculuğu Bahriyemize bir denizaltı olarak katılıp dünya denizlerinde gezmesiyle devam eder ve Nara Burnunda acı bir şekilde son bulur.

Bundan 67 yıl önce Nato tatbikatından dönerken üzücü bir kaza sonucu batan Dumlupınar denizaltısındaki denizcilerimizin son sözleri “Vatan Sağolsun" olmuştu. Vatan bu kahraman evlatlarını her yıl 4 Nisan’ da anıyor. Başta Dumlupınar şehitleri olmak üzere görevlerini yaparken yaşamlarını kaybeden tüm Denizcilerimizi şükran rahmet ve minnetle anıyoruz...