Derneğimizden Türk Denizciliğinin Gelişimine Yönelik Bir Girişim Daha

Türk Boğazlarında ulusal ve uluslararası mevzuat hükümlerine uygun olarak vermekte olduğu hizmetlerle can, mal ve çevre emniyetini arttırmaya katkı sağlayan bunun yanında Türk Boğazlarındaki ülkemizin egemenlik haklarını pekiştiren Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH) 2003 yılında devreye girmiştir.

2015 yılından itibaren ise Gemi Trafik Yönetimi Sistemi (GTYS) projesi kapsamında İzmit, İzmir ve Mersin Gemi Trafik Hizmetlerinin de devreye girmesiyle ülkemizin Karadeniz kıyıları haricindeki hemen tüm kıyıları Gemi Trafik Hizmetleri (GTH) kapsama alanına girecek olup bu bölgelerdeki can, mal ve çevre emniyetinin arttırılmasına katkı sağlanmasının yanında deniz yetki alanlarındaki ülke hakimiyetimiz de pekişerek güçlenecektir.

Dünyadaki ilk örnekleri 20. yüzyılın ikinci yarısında oluşmaya başlayan ve sadece birkaç bölgede kurulan GTH Sistemleri 21. yüzyılda teknolojide yaşanan büyük gelişimle son derece modern bir yapıyla dünya geneline yayılmaya başlamıştır. Henüz yarım asırlık bir geçmişi olmasına rağmen dünya genelinde teknolojik ve operasyonel açıdan hızla gelişmekte olan GTH Sistemleriyle ilgili ülkemizin de bu gelişime ayak uydurması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu hızlı gelişim sürecinde, GTH Sistemleriyle ilgili konularda teori ve pratiği bir araya getirilebilen taraflar kendilerine artı değerler katacaktır. Bu açıdan bakıldığında, sektör çalışanlarının tecrübelerinin akademik çalışmalarla pekiştirilmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.
Bu kapsamda Derneğimiz ve İTÜ Denizcilik Fakültesinin organize ettiği ve Türkiye’nin GTH konusunda dünyada son derece saygın bir konuma gelmesine katkı sağlayacak olan I. Ulusal Gemi Trafik Hizmetleri Kongresi 8-9 Aralık 2014 tarihlerinde İTÜ Süleyman Demirel Kongre Merkezinde düzenlenecektir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Denizcilik Federasyonunun destekleriyle gerçekleştirilecek olan kongrede bakanlıklar, askeri çevre, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra ticari sektör temsilcileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri GTH ile ilgili konularda kapsamlı sunumlar yapacaklardır.

Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek olan ve GTH ile ilgili çok detaylı çalışmaların yer alacağı kongreye denizcilik sektörümüzün yoğun ilgi göstermesini beklemekteyiz.
Kongreyle ilgili detaylar www.gthkongre.org web sayfasında yer almaktadır.
Kendi alanımızda Türk denizciliğinin gelişimine sağlamaya çalıştığımız katkıları kesintisiz olarak sürdüreceğiz.

 

kongre programı   kongre programı 1