Bakan Lütfi Elvan Denizci STK’larla Görüştü

Bakan Lütfi Elvan Denizci STK’larla Görüştü

4   1

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, her biri kendi uzmanlık alanlarında Türk denizciliğinin gelişimine katkı sağlamak için büyük mücadeleler veren Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileriyle 25.12.2014 tarihinde basına açık bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği(GİSBİR) Genel Merkezinde düzenlendi. Toplantıya Sayın Bakanla birlikte UDHB Müsteşar Yardımcısı Sayın Özkan Poyraz, UDHB Tersane ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Sayın Mehmet Kırdağlı ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Sayın Yaşar Duran Aytaş da katıldı. Bu toplantıyla denizcilik sektörümüzün geliştirilmesinde tüm çevrelerin görüş ve önerilerine ve onların yapmış veya yapmakta oldukları çalışmalara ne denli önem verildiği bizzat Sayın Bakanımız tarafından vurgulandı ve Sivil Toplum Kuruluşlarının yaptığı çalışmaların karşılıksız kalmadığı en üst düzey temsille gösterilmiş oldu. Deniz Trafik Operatörleri Derneği olarak bu durum bizleri daha da motive etti ve faaliyetlerimizi geliştirerek devam ettirme azmi verdi. Diğer tüm STK temsilcilerinin de bizlerle aynı görüşte olduklarını düşünmekteyiz.

3   2   6

5Toplantı sırasında Dernek Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Hasan Terzi Sayın Bakanımıza aşağıdaki konular hakkında kendisinin talimatlarını beklediğimizi belirtti.

Sayın Bakanım açılış konuşmanızda “uluslararası organizasyonlarda kural takip eden değil kural yazan denizciler olmalıyız” vurgusunu yaptınız. Bizler bu kapsamda detayları 2014 yılı içerisinde açıklanan IMO Sıfır Kaza Kampanyasına göre raporlanması ve değerlendirilmesi gerektiği vurgulanan “Near Miss” olaylarını raporlamaya yönelik bir sistem oluşturma çalışmalarını 2008 yılında başlatmıştık ve bunun uygulama modelini de geliştirdik. Mayıs 2014’de IALA Konferansında bunu Türkiye adına sunduk. 5 günde toplam 79 bildirinin sunulduğu konferans sonunda 9 maddelik sonuç bildirisi yayınlandı ve Türkiye adına yaptığımız öneri de bunların arasındaydı. IALA bu konunun detaylarını görüşmek ve gerekli düzenlemelerin yapılması için konuyu VTS Komitesine havale etti ve ilk toplantı Ekim ayında gerçekleştirildi. Fakat önerisini yaptığımız böylesi önemli bir konuyla ilgili başlatılan kural yazma çalışmalarına Türkiye olarak bizler katılamadık. Bu süreçteki bundan sonraki toplantılara katılım sağlanması için talimatlarınızı bekliyoruz.
Türkiye olarak konseyinde yer aldığımız IALA Mayıs 2014deki Genel Kurulunda NGO statüsünden IGO statüsüne geçme kararı aldı. Yaklaşık 2 yıllık geçiş süreciyle bunun tamamlanması planlanıyor. Şu an için en önemli komitelerinden birinin başkanlığını dernek üyemiz ve KEGM Deniz Trafik Başoperatörü Sayın Tuncay Çehreli yürütüyor. Bu geçiş sürecinde IALA da ne kadar çok etkin olursak önemli pozisyonlarda ülkemizin yer almasını sağlayabiliriz. Bu konuda da çalışmalar başlatılması için uygun görüşlerinizle talimatlarınızı bekliyoruz.

GTH sistemlerimizin yazılım ve donanımları tamamen yurt dışına bağımlı. Gerek yeni GTH kurulumlarında gerekse bunların bir süre sonra yenilenmelerinde bu bağımlılıktan kurtulmak için örneğin Karadeniz’de tamamen yerli donanım ve yazılımla bir GTH kurulup burada tecrübe edip sistemi geliştirip bunları ileride diğer GTHlarımızda kullanabiliriz. Hatta özellikle TBGTH’da kullanılacak olan milli GTH yazılımımız dünya piyasalarında da kolaylıkla müşteri bulabilecektir.

GTYS Projesi kapsamında İzmit GTH bünyesinde modern bir GTH eğitim merkezi de kurdunuz. Burada şu an için sadece Türk personeli eğitiyoruz. Fakat görevlendirdiğiniz yurt dışı faaliyetlerimizde diğer ülke temsilcileriyle eğitim konusunda yaptığımız görüşmelerde Türkiye’den eğitim alma konusuna çok sıcak baktıklarını tespit ettik. GTH konusunda son derece donanımlı eğitmenlerimiz mevcut bu konuda da yurt dışına açılmamız hususunda yine çalışmaların başlatılması için talimatlarınızı bekliyoruz.

Dernek Başkanımızın yukarıda sıraladığı konularla ilgili UDH Bakanımız Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Sayın Yaşar Duran Aytaş’a belirttiğimiz konularda derneğimizin de görüş ve önerilerini alarak çalışmaların sürdürülmesi ve “Near Miss” raporlama sistemiyle ilgili IALA bünyesinde başlatılan çalışmalara Derneğimizin de dahil edilmesi talimatlarını verdi.

Sayın Bakanımıza Sivil Toplum Kuruluşlarına göstermiş olduğu önemden ve bizlere bu imkanı sağladığından dolayı tekrar teşekkür ederiz.