18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Deniz Trafik Operatörleri derneği, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 105. yıl dönümü nedeniyle, canları pahasına kutsal vatan topraklarını savunarak, bu büyük zaferi milletimize armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm kahramanları rahmet, minnet ve şükranla yad eder.

Deniz Trafik Operatörleri Derneği olarak bu sene de geçen sene olduğu gibi Aşiyan'daki kabristanda, ebedi istirahatgahinda bulunan Binbaşı Nazmi Akpınar'in (klavuz kapt) mezarı başında, Çanakkale savaşı ile şehit ve gazilerimizi anmak istedik fakat corona virüsü sebebi ile kabristan ziyaretimizi erteledik.

Tüm Şehit ve gazilerimizin ruhu şad, mekanları Cennet olsun! 7 Mart'ı 8 Mart'a bağlayan gece Nusret Mayın Gemisi Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey ve Müstahkem Mevkii Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Hafız Nazmi (Akpınar) Bey komutasında düşman gemilerinin projektörlerine aldırmadan Erenköy Koyu önlerinde Karanlık Limana, yüzer metre aralıklarla 26 mayın dökerek, 11’nci hat olarak, daha önce tesis edilen diğer 10 hattan farklı şekilde, sahile paralel yeni bir mayın hattı tesis etmiştir.

Ertesi günlerde İngilizler deniz ve hava keşifleri yapmış ama bu mayınları bulamamışlardır.

18 Mart 1915 sabahı saat 10.00’dan itibaren Müttefik Donanması, Boğaz’ı zorlamaya başlamıştır. Düşman gemilerinin bombardımanına karşılık veren Türk bataryalarından açılan ateş sonucu manevra yapma ihtiyacını hisseden İngiliz ve Fransız Donanmalarına ait gemiler Nusret Mayın Gemisi'nin dökmüş olduğu mayınlara çarpmış, İngiliz Donanmasına ait HMS Irresistible ve HMS Ocean ile Fransız Donanmasından Bouvet Zırhlıları aldıkları yara nedeniyle batmıştır. Bununla birlikte, Müttefik Donanmaya ait Gaulois, Suffren, Inflexible Zırhlıları ağır hasar almış; birçok zırhlı da Kıyı Bataryalarımızın ateşi nedeniyle çeşitli yaralar almıştır.

Nusret'in döşediği mayınlar 18 Mart 1915'te Çanakkale harekâtının kaderini değiştirmiş ve ona dünyanın en ünlü mayın gemisi unvanını kazandırmıştır.